Taksówka jako przykład transportu osobowego

ę, czemu?Gdy czasu brak, wzywasz taksówkęSpotkanie biznesowe, mało czasu i jesteśmy w obcym nam mieście- co robić? Większość ludzi w takiej sytuacji wezwie taksówkę lub poszuka jakiejś na postoju, co generalnie jest chyba jedyna d

Taksówka jako przykład transportu osobowego Istnieje mnóstwo metod transportu miejskiego, które dostarczą nas na miejsce, mało który środek transportu jest tak skuteczny jak . To najwygodniejszy ze sposobów przemieszczania się, czemu?

Gdy czasu brak, wzywasz taksówkę

Spotkanie biznesowe, mało czasu i jesteśmy w obcym nam mieście- co robić? Większość ludzi w takiej sytuacji wezwie taksówkę lub poszuka jakiejś na postoju, co generalnie jest chyba jedyna dobrą opcją w takiej sytuacji.

W dużych miastach ciężko wręcz nie natknąć na jakąś taksówkę lub choćby postój dla tych pojazdów. I to właśnie w dużych miastach taksówkarze mogą spodziewać się największego popytu na swoje usługi i najwięcej zarabiają. Co ciekawe niektóre miasta stosują ograniczenia maksymalnej ceny dla przewozów taksówkarskich za kilometr. Żaden taksówkarz, czy firma przewozowa nie może ich przekroczyć. jest to dość ciekawe podejście do tematu cen za przejazd.


Definicja taksówki

Taksówka ? środek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras1.

Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą2.

Służy do świadczenia nieregularnych usług przewozowych, pasażerskich lub pasażersko-towarowych, zazwyczaj stosunkowo niewielkiej odległości, w granicach miasta lub jego okolic. W wielu miastach na świecie, taksówki są malowane na jednolity kolorem3 np. w Wielkiej Brytanii czarny, w Niemczech kremowy, w USA i Azji żółty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka


Naliczanie opłat - system podwójny

System podwójny naliczania opłaty D (ang. Double Application of Tariff).

Podwójny system naliczania D bazuje na jednoczesnym sumowaniu opłaty z czasu i drogi niezależnie od prędkości z jaką porusza się taksówka.

Ze względu na zmienną prędkość taksówki wyznaczanie opłaty następuje przez zliczanie impulsów prostokątnych z generatora czasu znajdującego się w układzie elektronicznym taksometru oraz dostarczanych z przetwornika (nadajnika) drogi, których częstotliwość jest liniowo zależna od prędkości taksówki. Obecnie najczęściej wykorzystuje się impulsy z drogi podawane z czujnika prędkości umieszczonego w skrzyni biegów lub z układu prędkościomierza, układu ABS, czasami komputera sterującego praca silnika (głównie samochody japońskie), sygnał ten często doprowadzany jest do złącza radia samochodowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr



© 2019 http://agd-rtv.olsztyn.pl/