Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady

układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych

Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady ogniwa słoneczne

Fotowoltaika, zastosowanie - za Wikipedią:

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Usłonecznienie

Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

Wyróżnia się usłonecznienie:

możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:

długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie


Montaż paneli słonecznych na dużych powierzchniach szklarniowych

Zasady nowoczesnej fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w ogrodnictwie. W dużych ogrodach, zwłaszcza tych, które są położone w ciemniejszych i chłodniejszych miejscach, stawiane są tak zwane drzewa fotowoltaiczne. Pozwalają one na dodatkowe oświetlanie ogrodu, a zwłaszcza tych drzewek ozdobnych, które są niskie i zasłaniane przez duże drzewa. Przy niektórych ogrodach stawiane są również duże powierzchnie szklarniowe oraz inne powierzchnie, w których sadzone są warzywa i owoce bardzo wrażliwe na spadki temperatur. Powinny być one nie tylko dobrze ocieplane, ale też nasłoneczniane. Dlatego montowane są na nich panele słoneczne oraz kolektory słoneczne. Wspomniane kolektory pozwalają na wytwarzanie ciepła w szklarniach.



© 2019 http://agd-rtv.olsztyn.pl/