Ciepło nie powinno być luksusem

mi. Jest to ogólny termin odnoszący się do szerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła. Chociaż termin ten kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem, wymienniki ciepł

Ciepło nie powinno być luksusem

termin ten kojarzony jest przede wszystkim


Wymiennik ciepła

Wymiennik ciepła ? urządzenie, którego główną funkcją jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma (lub więcej) płynami. Jest to ogólny termin odnoszący się do szerokiej grupy urządzeń różniących się przeznaczeniem, budową i sposobem realizacji przepływu ciepła.

Chociaż termin ten kojarzony jest przede wszystkim z przemysłem, wymienniki ciepła są układami powszechnie spotykanymi również w życiu codziennym. Przykładem może być chłodnica samochodowa, podgrzewacz wody lub grzejnik.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a


Montaż kolektorów słonecznych i dużych okien w domach

W naszych czasach bardzo rozpowszechnionym zjawiskiem jest wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania domu. W tym celu na domach montowane są kolektory słoneczne, a dodatkowo wstawiane duże okna w tych częściach domu, które są bardzo nasłoneczniane, co wzmacnia efekt nagrzewający. Jednak w naszym klimacie same kolektory słoneczne nie wystarczają do skutecznego ogrzewania domu, dlatego bardzo często współpracują one z ogrzewaniem podłogowym, które ogrzewa dom od podłoża i dodatkowo ochrania je przed napływem zimnego powietrza. Poza tym można montować w domach żaluzje zewnętrzne, które dodatkowo ochraniają budynek przed wychłodzeniem, a same kolektory wykorzystywać do ogrzewania wody używanej do kąpieli czy mycia naczyń.


Ten typ wymiennika jest stosunkowo często spotykany w przemyśle

Zbiorniki z wężownicą lub płaszczem

Ten typ wymiennika jest stosunkowo często spotykany w przemyśle. Składa się on ze zbiornika, w którym znajduje się lub przez który przepływa płyn. Elementem grzewczym jest wężownica, którą jest zwinięta rura znajdująca się w środku zbiornika, lub płaszcz zainstalowany na zewnątrz. Płyn wewnątrz zbiornika ogrzewa się lub ochładza kosztem płynu przepływającego w wężownicy lub płaszczu. Medium grzewczym jest zwykle para. Jako medium chłodzące najczęściej wykorzystuje się wodę.

Przykładem zbiornika z płaszczem są reaktory chemiczne. Gdy w reaktorze zachodzi reakcja egzotermiczna konieczne jest odebranie ciepła powstałego na skutek reakcji. Gdy reakcja jest endotermiczna konieczne jest dostarczenie energii. Z punktu widzenia chemii zbiornik taki jest reaktorem izotermicznym.

Zbiorniki z wężownicą wykorzystuje się np. w złożach fluidyzacyjnych2.
Kanał odzysku ciepła
Gazy spalinowe powstające w dużych piecach przemysłowych zawierają w sobie dużą ilość energii, która może być wykorzystana do ogrzewania innych gazów. W tym celu wykorzystuje się kanały odzysku ciepła. Są to podłużne tunele, w których zainstalowane są wiązki rurek przez które przepływają ogrzewane gazy. Gazy spalinowe opuszczające kanał emitowane są zwykle do atmosfery. Ponieważ temperatury spalin na wylocie z pieców sięgają kilkuset stopni konieczne jest zastosowanie wytrzymałych stali. W przeciwieństwie do innych wymienników, w kanałach odzysku ciepła (po zewnętrznej stronie rurek) przepływ burzliwy jest niepożądany, gdyż mógłby prowadzić do zbyt intensywnej wymiany ciepła i przegrzania rur.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a



© 2019 http://agd-rtv.olsztyn.pl/